Kartvizit Tasarımının İncelikleri

Kartvizit Tasarımının İncelikleri

Firmanızı, hizmetlerinizi ve imajınızı en iyi şekilde yansıtmak istiyor ve kartvizitlerinizin müşteri olarak size geri dönmesini istiyorsanız, kartvizit tasarımına dikkat etmeniz gerek! Etkili ve doğru tasarlanmış bir kartvizit ile hem kendinizi hem de kurumunuzu, potansiyel müşterilerinize daha iyi tanıtabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ilk şey ise kartvizit tasarımının inceliklerini öğrenmekten başka bir şey değil! Kartvizitlerinizin kurumsal kimliğinizi en iyi şekilde ifade etmesi için öncelikle renk seçiminde dikkatli olmalısınız. Siyah ya da kahverengi gibi koyu tonlar, hem kartvizit üzerindeki yazıların okunmasını zorlaştırdığı hem de insanlarda negatif bir etki uyandırdığı için reklamcılar tarafından pek de tavsiye edilmiyor. Bu yüzden kartvizitlerinizde açık ve hafif renkleri tercih etmeli, koyu renklerden kaçınmalısınız. Buz mavisi, nil yeşili, lila, kirli beyaz vb. renkler ile hem müşterilerinizin gözlerini yormadan hem de onların göz zevkine hitap ederek, işletmenizi en iyi şekilde tanıtabilirsiniz.

Parti organizasyonu düzenleyen, iç ya da dış mekân tasarım hizmeti veren bir firmanız varsa canlı renkler tercih ederek, müşterilerinizin size daha sıcak bakmasını sağlayabilir ve elde etme isteklerini tetikleyebilirsiniz. Renklerin yıllardır reklam sektöründe müşteriyi etkilemek için kullanıldığını daima hatırlamalı, iletmek istediğiniz mesaja en uygun kartvizit rengi seçmelisiniz. Tasarımın renk aşamasını tamamladıysanız, geriye kartvizitte yer vermek istediğiniz bilgileri, görselleri doğru bir sıralama ile yerleştirmeniz ve ne anlatmak istediğinizi en kısa ifadeler ile belirtmeniz kalıyor. Kartınızı gereksiz bilgiler ile doldurmamanız, dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta! Kartınızda şirketinizin logosuna, şirketinizin adına, iletişim bilgilerine ve isim ile unvanınıza kesinlikle yer vermeli; yalnızca işe yarar bilgiler kullanmayı unutmamalısınız. Font seçimlerinizde de büyük bir titizlik göstermeli, kartviziti kötü gösterecek, kötü bir imaj yaratacak fontlardan kaçınmalısınız.
Kartvizitin ön tasarımının yanı sıra arka tasarımı da önemli bir yer arz ediyor. Bu yüzden kartvizitinin arka kısmını siyah ve koyu renkler ile hazırlamanız, kartvizitinizi alan kişilerin not tutmasına engel olabilir. Bu yüzden kartvizitinizin arka rengini de uygun bir renk ile tasarlamalısınız. Yanlışlıkla kartvizitinizin arka kısmını da karalamaktan kesinlikle uzun durun! Renk, doğru bilgiler ve font seçiminin ardından sıra en son aşamada!

Hedefimiz az kelime ve görsel ile çok mesaj vermek olduğu için kartvizitinizi son bir kez gözden geçirmeniz gerekiyor. Kartvizitte kaymalar, sapmalar, orantısızlıklar ya da ebat kusurları varsa kartvizitinizi bir daha tasarlamayı düşünmeniz gerekiyor. Her şeyin tamam olduğuna ikna olduysanız, artık kartvizitlerinizi müşterilerinize gönül rahatlığı ile sunabilirsiniz.

Kartvizit yaptırırken dikkat etmeniz gereken şeyler?

Örnek Kartvizitler

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir