Logolarda Renk Seçimi

Logolarda renk seçimini en sevdiğiniz renkle ilgili seçmemeniz gerekiyor. Renk seçimi, logonuzun şirketiniz hakkında ne söylemesini istediğinizle ilgili olmalıdır. İşte size renk psikolojisi ve dünyadaki en değerli 100 markanın ne yaptıkları hakkında hazırlanmış bir yazı.

Şirketler logolarda renklerini nasıl seçer?

İnsanlar logolarda renk seçimlerini çok çeşitli keyfi sebeplerden dolayı seçer. Bazıları en sevdiği rengi seçer. Diğerleriyse ilk arabalarının o zamanlar temsil ettiği değerlerden dolayı ilk arabasının rengini sever. Ben designerkan.com’un resmi rengi olarak başlangıçta turuncuyu seçtim, çünkü benim en sevdiğim renkti. O dönemde turuncu ve koyu gri moda olan bir renk grubuydu. Ve ben enerji verdiği için onu çok seviyordum. Diğer en sevdiğim renk olan hardal sarısı ise tasvir etmek istediğim şey için biraz fazla açık görünüyordu.

Bazıları ise, bir web sitesinde güzel görünen bir renk grubuna denk gelmeyi umarak, şansa bağlı bir yaklaşım benimsiyor. Her şey tamam göze hoş geliyor, fakat renkler bazı anlamlar ifade eder ve bir tasarım felsefesi kapsamında etkili bir şekilde kullanıldıklarında logonuza ve logonuzun ait olduğu markaya yepyeni bir verimlilik seviyesi kazandırabilirler.

Peki logolarda renkler ne kadar önemli olabilir?

Oldukça önemli olabilirler.

Çok popüler bir logo olan McDonald’s logosunu ele alalım ve renklerini karıştıralım:
Mcdonalds Logo Denemeleri
Tasarımı hiç değiştirmemiş olsak da renk değişimi, ünlü markayı tamamen başka bir şeye dönüştürdü. Üstelik bu başka şey inanılmaz iştah açıcı da değil.

Aynı uygulamayı Coca-Cola ile de yapabiliriz:
Coca Cola Renk Denemeleri
Artık bir kutu şekerli, damakta oluşan tatlı gaz patlamalarının güzelliğine ulaşma isteği uyandırmıyor değil mi?

Biyolojik tehlike sembolü, Barbie renklerine veya çevre dostu ürünler için genel kabul görmüş renklere dönüştürüldüğünde tamamen yeni bir anlam kazanıyor değilmi;

Biyolojik Tehlike Sembolünün Renk Denemeleri

Trafikte sözlü emirler dahil edilse bile, çelişkili bir renk sembolü kafa karıştırıcı olabilir:

Dur Geç Logoları Yanlış Kullanımı

Dur uyarı levhalarında yalnızca rengi değiştirin, her kavşakta kazalara sebep olursunuz. Evet. Logo renklerinin oldukça önemli olduğunu söylemek gayet yerinde olur. Peki artık siz logolarda renklerinizi nasıl seçersiniz?

En değerli markalar, dünyadaki en değerli 100 markanın ne yaptıklarına ve logolarda renk seçimini nasıl kullandıklarına bakabiliriz. Bu şirketler, pazarlama ve marka geliştirme alanına milyonlar (hatta bazen milyarlar) harcıyor ve dolayısıyla da kullandıkları renkler hakkında biraz bir şeyler BİLİYORLAR. Dünyadaki en değerli markaların çoğunlukla bir veya iki renkten oluşan sınırlı bir palet şeklinde birincil ve ikincil renkler kullanmalarının ve (yine çoğunlukla) renklerini bu yazının başındaki renk çubuklarıyla sınırlandırmalarının sebepleri var. Bu doğrultuda, bu psikolojinin bir kısmını, en iyi 100 markanın istatistiklerini ve logo örneklerini inceleyen, çeşitli logolarda renk gruplarına göre güzelce ayrılmış bazı şemaları burada bulabilirsiniz:

Markaların Renk Kullanım Şeması

Ne öğrendik? En üst markaların (az farkla) çoğunluğu tek renktir, yani yalnızca tek ve özel bir renk kullanırlar. En çok kullanılan renk ise mavinin bir tonu olup, hemen arkasından (ironik bir şekilde) siyah gelir. En az kullanıma sahip renk ise mordur. Açık ara farkla. Bunları bildiğimize göre artık, en popüler olandan en az popüler olana doğru giderek çeşitli renklerin psikolojilerine bakalım ve diğer ünlü şirket ve markalarca nasıl kullanıldıklarını görelim.

  • Mavi Logolar

Mavi Logolar

Mavinin anlamı: Güvenilir. Ilımlı. Ciddi. Dürüst. Sakin. Sade. Huzurlu.
Not : En yaygın şirket rengidir. Güven hissi uyandırdığı için online işletmeler ve finans kurumları tarafından sıklıkla kullanılır. Maskülen bir renktir.

  • Siyah Logolar

Siyah Logolar

Siyahın anlamı: Sofistike. Lüks. Resmi. Tarz. Zarif. Pahalı. Otoriter.
Not : Siyah “yüksek kalitedeki” markalar tarafından temel renk olarak veya başka bir renkle eşleştirilerek kullanılır. Siyah, ağırbaşlı ve ciddidir. Aslında birçok logo ilk başta siyah ve beyaz olarak tasarlanır.

  • Kırmızı Logolar

Kırmızı Logolar

Kırmızının anlamı: Cesaret. Tutku. Güç. İlgi. Aşk. Heyecan. Aksiyon. Agresif.
Not : Kırmızı, siyah ve beyaz arkaplanlar üzerinde de eşit şekilde iyi işe yarar. Dur, tehlike ve acı anlamlarına da gelebilir. Bir ünlem rengidir. Pembeler (kırmızının tonları) genel olarak feminen renkler olarak kabul edilir.

  • Sarı Logolar

Sarı Logolar

Sarının anlamı: Mantıklı. İyimser. Yenilikçi. Güven. Şakacı. Yaratıcı.
Not : Sarı (genel olarak) kendi başına durmak için çok açık bir renktir ve ikincil bir anahat, arkaplan veya çerçeve rengine ihtiyaç duyacaktır. Evrensel uyarı rengidir. Açıklığı temsil eder.

  • Turuncu Logolar

Turuncu Logolar

Turuncunun anlamı: Mutlu. Enerjik. Sosyal. Arkadaş Canlısı. Uygun Fiyatlı. Hevesli. Güneşli.
Not : Turuncunun iştah uyandırdığı düşünülür. Turuncu renk, bazı uyarı etiketlerinde kullanılır. Perakende satışta sıklıkla kullanılır. Çoğunlukla “harekete geç” mesajı verir.

  • Yeşil Logolar

Yeşil Logolar

Yeşilin anlamı: Doğa. Zenginlik. Ferah. Hayat. Uyum. Çevre. Büyüme. Yeni.
Not : Yeşil “geç, devam et” anlamına gelir. Çevre dostu şirketleri ve ürünleri temsil etmek için sıklıkla kullanılır. Rahatlatıcı bir renk olduğu düşünülür.

  • Mor Logolar

Mor Logolar

Morun anlamı: Kraliyet. Gizem. Gösteriş. Tören. Yaratıcı. Eşsiz. Heybetli.
Not : Bir dönem üretilmesi en pahalı renk olan mor (bulunması zor deniz yosunundan yapılıyordu), çoğunlukla “elitist” olarak görülür. Çocuklara hitap eder ve çoğunlukla şeker ve oyuncak ambalajında kullanılır.

  • Çok Renkli & Gökkuşağı Renginde Logolar

Çok Renkli Logolar

Gökkuşağı renklerinin anlamı: Eğlence. Rahat. Çocuksu. İnternet. Çok yönlü. Otoriter.
Not : Çok renkli ve “gökkuşağı” renkli logolar, internet ve daha ekonomik dört renkli baskıdan dolayı nispeten yeni bir olgudur. Renkli markalaşma zorluğunu temsil eder.

Comments are closed.