Markaların Yapmaması Gereken 10 Hata…

10Hata

Markalar şirketlerin en değerli varlıkları. Şirketler marka olgusu sayesinde ürünlerini/hizmetlerini değerli hale getirip daha yüksek fiyata satabiliyor, tüketicide sadakat yaratabiliyor ve geleceğe tüketilen bir ürün yerine hep zihinlerde yaşayan bir “gücü”, bilanço kalemini taşıyabiliyorlar. Markalar bu gücü sürdürmek için yapmamaları gereken hataları biliyorlar mı?

1- Araştırma Yapmamak. Artık hiçbir pazar küçük değil. Ve hiçbir pazarda tek değilsiniz. Çok sayıda bire bir ya da ikame rakipler var. Bu nedenle pazara girmeden ya da her ilerleme sürecinde mutlaka ihtiyacınıza uygun araştırmalar yaptırın. Etrafınıza sorarak ya da mağazanıza girenleri izleyerek değil, önünüzü gerçek bilimsel araştırmalarla aydınlatın.

2- Marka Konumlandırması Yapmamak. Pek çok marka hala kimlik ve konumlandırma nedir bilmiyor ve bunları oluşturmuyor. Bu da markanın kendine özel tasarım ile ürün/hizmet geliştirmesini engelleyip, başka markalardan fikir apartmasına neden oluyor. Tabii ki müşteri bunu hemen farkediyor ve rekabette o marka aslında çok şey kaybediyor. Konumlandırma sizin rakiplerinizden ayrıştığınız ve tüketici zihninde yer eden soyut göstergenizdir. Onu yaratmazsanız, rakiplerinizle ancak fiyat rekabeti yaparsınız.

3- Markanızın “Herkese” Hitap Ettiğini Düşünmek. Hiçbir marka yediden yetmişe herkese hitap etmez. Herkese hitap ettiğini düşünebileceğimiz “ekmek” ürünü bile türlerinden ötürü farklı kitlelere seslenir. Bu nedenle markanızın sunduğu ürün/hizmetin doğru pazarını ve gercek hedef kitlesini net belirleyin, dağılıp kaybolmayın.

4- Veremeyeceği Hizmeti Veriyormuş Gibi Yapmak. Ürün ya da hizmetinizin sadece satışa kadar değil, satıştan sonra da markanızı temsil ettiğini unutmayın. Bu nedenle ürün/ hizmetinizde bir eksiklik varsa acilen bunu giderin.

5- Tüketici ile Müşteriyi Birbirine Karıştırmak. Tüketici ile müşteri her zaman aynı kişi olmayabilir (anne ve bebeği gibi). Bu nedenle tüketicinin ihtiyaçlarını ve müşterinin alım tercihlerini ayrı değerlendirin.

6- Tüketici Çabuk Unutur Diyerek Hatalara Aldırmamak. Markalar dünyasında tüketicinin unutmadığı tek şey markaların tüketicilere karşı yaptığı hatalardır.

7- İndirim ile Rekabette Öne Çıkmaya Çalışmak. Hep söylendiği gibi pazarlama sürecindeki en önemli hata rekatbette kazanmak için indirim yapmaktır. İndirim yapmanın sonu yok. İndirim tüm pazara zarar verir.

8- Adama Göre İş Vermek. Bu durum genelde aile şirketlerinde çok olur. Markalar çağında, aile şirketleri işe göre adam seçmek yerine, adama (genelde aile bireyleri) göre iş vererek kendilerini tüketiyorlar. Yazık.

9- Dünyayı İzlememek. Türkiye artık küresel bir nokta. Dünyada her olan durum ülkeyi ve doğal olarak da markaları ilgilendiriyor. Dijital dünyadaki yeniliklerden tüketici eğilimlerine kadar her durumu dünya ile değerlendirmeyi bilmek gerekiyor.

10- İletişim Yapmamak. “Hiç reklam yapmadan ünlü bir marka oldu”, sözü pazarlama dünyasının en kötü yalanıdır. Küçücük bir broşür bile markanın reklam-tanıtım faaliyetidir.

Doğru bir strateji ile iletişim yapın.

Alıntı : http://reklamgunlugu.wordpress.com/2013/10/05/markalarin-yapmamasi-gereken-10-hata/

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir