Tasarımın başarısı hemen anlaşılmaz

Bir tasarımın başarısı ne oranda başarılı ya da başarısız olduğuna karar vermek oldukça güçtür.

Tasarımın başarısı çok önemlidir. Çünkü her tasarım ürünü estetik ögeler içerir. Estetik ögeler devreye girdiği anda görecelik başlar. Yani tasarımın güzelliği veya çirkinliğinden hemen söz etmek zordur. Tek kriter söz konusu tasarımın tasarım ilkelerine uygun bir şekilde hazırlanıp hazırlanmadığıdır. Fakat bu bile tasarımın başarılı olup olamayacağı hususunda bilgi vermez. En fazla bir tahmin niteliğinde yorumlardır. Tasarımın asıl başarısı zamanla anlaşılır.

Bir tasarım kullanılmaya başlamadan, öncesinde yapılan yorumların hepsi birer tahmindir. Yapılan tasarımın asıl başarısı aktif olarak kullanılmaya başladığı süreç içerisinde belli olur. Bu süreç içerisinde tasarım, ait olduğu kurum ya da kuruluşun pazarlama ve tanıtım uygulamaları aşamalarında beklenen mesajı hedef kitleye verebilmişse ancak o zaman başarılı sayılır. Toplumun tepkisini önceden tahmin edebilmek mümkün olsa da önceden kesin sonuçlara varmak da bir o kadar imkansızdır.

Örneğin kurumsal kimlik tasarımının en önemli görsel parçası olan logolar hem kurumsal kimliğe hem de tasarım ilkelerine uygun olarak tasarlanmalıdır. Fakat bu tasarım ilkeleri her zaman katı kurallar ve sert sınırlar çizmez. Pek çok zaman tasarım ilkelerine birebir uygun olarak hazırlanan bir tasarımın zaman içerisinde başarısız olduğu, ihtiyaçları karşılamadığı görülebilir. Bunun tam aksi şekilde, tasarım ilkelerini dikkate almadan hazırlanan pek çok logo, pek çok şirketin uzun vadeli hedeflerine ulaşmasına ve vizyon sahibi, piyasayı domine eden şirketler olmasına katkı sağlamıştır.

Başarılı bir tasarım için deneyimli tasarımcılar ile çalışmanız size işinizde oldukça faydalı olacaktır. Deneyimli tasarımcılar bir tasarımı devamlı takip ettiği için onun başarısını takip etmesi daha kolay olacaktır. Zamana bağlı bir sonuç olduğu için yüzlerce müşterinin geri dönüşleri ile bunu çok iyi bilirler. Müşteri tasarımcıyı tekrar tercih ettiğinde zaten gereken başarıyı sağlamıştır. Buda güzel bir deneyim olarak hem kendine hemde tasarımlarına yansımaktadır. Tasarımınızı asla acemi ellere bırakmayın. Hem para hemde zaman kaybı yaşayıp işinizi hüsrana uğratacaksınız.

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir