Gaziantep Bulgur Festivali Logo Tasarım

Gaziantep Bulgur Festivali
Logo Tasarım Çalışması

28-29 Mayıs 2016 Gaziantep’de düzenlenecek olan Bulgur Festivali için tasarlanan logo tasarımı.

www.bulgurfestivali.com

Organizasyon
www.binbirmedya.com

Gaziantep Bulgur Festivali Nedir?

Geleneklerin ve kültürlerin beşiği olarak bilinen Gaziantep coğrafyasında üretimin işlenmesi ve işleme bilgisinin aktarılması bir gelenektir. Türkiye’nin bulgur üretiminin yaklaşık yüzde 70’i Gaziantep’te gerçekleşiyor. Dünyanın en eski buğdayının bu bölgede yetiştiği ve 4 bin yılı aşkın bir süredir bulgur üretildiği göz önüne alındığında burada yapılacak Bulgur temalı bir festivalin önemi daha da iyi anlaşılıyor.

Oldukça zengin bir kültürel miras ve genetik bio-çeşitliliğinin yanı sıra önemli yiyecek üretim-tüketim zincirlerine de sahip olan Gaziantep, geçmişte olduğu gibi gelecekte de “Emek ve Lezzet ilişkisi” konusunda en önemli aktörlerden biri olmaya devam edecektir.

Mezapotamya ile Akdeniz arasında bereketli hilalin yıldızı Gaziantep’i merkeze koyarak Sakçagözü, Zincirli, Karkamış, Yesemek, Dülük, Zeugma ile kültür uygarlıkları kuran yerleşim yerlerinin pişirme tekniklerine, lezzetlerine ve çeşitliliğine BULGUR özelinde dikkat çekerek anlatmak gerekir. Sahip olduğu yüksek besin değerlerine rağmen, maalesef yıllar boyu bizim topraklarımıza ait bir ürün olarak kalmış ve ülkemiz dışındaki yabancı kültürlere tam manasıyla tanıtılamamıştır.

AMAÇ YARATICILIK

mevhumunun öne çıkması için festival ve tüm gastronomi odaklı çalışmalarda ana tema olarak “yerelden evrensele” temasının kullanılması ve bu başlık altında geleneksel mutfağın modernite ile buluşmasına aracılık etmek.

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir