Logo tasarım süreci öncesi soruları ve cevabı

Logo tasarım sürecinden önceki
kafanızdaki sorular ve yılların verdiği tecrübe ile benim cevaplarım ;

Logo tasarım konusunda tasarımcılara ve tasarım yaptırmak isteyen müşterilere faydalı olabilecek bir yazı.

 • Tasarımcıya nasıl güveneceğim,

Öncelikle logo tasarım veya herhangi bir tasarımı çizecek kişinin sitesini inceleyiniz. Tasarımlarını inceleyiniz. Gerekirse çizdiği logolardaki firmaların telefonunu bulabilirseniz, onlara sormanız çok daha iyi olur. Hiçbir zaman referanslarını görmeden iş vermeyiniz. Eğer size referans gösteremiyorsa, bir yerlerden logo bulup gönderiyor veya bir sitesi yoksa bu tamamen sizi hüsrana uğratacağının kanıtıdır.

 • Logo özgün değilse, ya bir yerden çalıp veya satın alıp yaptıysa,

Logonuzun özgün olması çok önemlidir. Zaten ücreti buna ödersiniz. Yoksa hazır sitelerden çalıp veya satın alıp kullanmak çok kolay. Logonun özgün olup olmadığını anlamak için ya iyi araştırma yapmalısınız yada referansları arayıp sormalısınız. Zaten çalışmalarını gördünüz anda az buçuk anlarsınız bunu. Özgün çizim yaptığından emin olmalısınız çünkü siz bu logoyla başlayan tasarım sürecine çok para yatıracaksınız. Bunu asla riske atamazsınız. Logo tasarımı, müşterinin istediği çizgide veya tasarımcının hayal gücü ve tecrübesiyle kağıda dökülür. Buda zaman demek.

 • Bazı yerler neden pahalı bazıları neden ucuz,

Logo sadece göze hoş görünmemeli hemde farklı olmalı. Bir emlakcı logosuna hemen ev resmi koymak çok kolay bir seçenek olur ve buda çizim maliyetini düşürür. İşte logonun özgün ve farklı olması için harcanan zaman tabi ki bir bedeldir. Ödenen bedeller bu zamana ödenir. Bazı yerler neden ucuz, işte bu nedenden ötürü ucuz. Gerçekten bu işe gönül vermiş ve severek yapan birisi o fiyatlara iş yapmaz. Eğer bir yerlerden alıntı logolar varsa, geçiştirme logolar varsa ucuza yapılabilir.

 • Ya beğenmezsem,

Bu yıllardır en çok karşılaştığım ve karşılaşmamın normal olduğu bir soru. Ben bu bedeli ödeğeceğim ama ya beğenmezsem. Peki beni neden aradınız diye sorduğumda ise “tasarımlarınız güzel o nedenle arıyorum” derler. İşte cevap referansları inceleyip, gerçekten bu işi yapabileceğine inandıysanız o firmayı veya şahsı ararsınız. Eğer arama sebebiniz fiyat almak değilse tabi. Gerçi fiyat almak için bile aklınızda şu var. ” İşleri güzel acaba bu işler ne kadara çiziliyor”. Çoğu kişide aslında karar vermiş sadece pazarlık için aramakta. Ben her zaman şunu söylerim. Benim logolarım beğendirme garantilidir. Siz beğenene kadar bu süreç devam eder. 1995 den beri çok şükür beğenmedim diyen müşterim olmadı. Bunu tabi anlatıp inandırmak zor. Sadece referansları inceleyip onlarla görüşmesi ile olabilir.

 • Pazarlık etsem ucuza çizdirirmiyim acaba,

Pazarlık edin bu güzeldir. Kart için edin, katalog için edin, elma için edin, bilgisayar için edin amaaaa sizin için çok önemli olan ana materyaller için pazarlık etmeyin. Yani logo bu işin başı ve sizin işiniz için her şeyin başlangıcı. Özenilmemiş bir logo, tüm kurumsal kimliği de beraberinde özensiz bir yola sürükler. Tasarımcı logonun üzerinde ne kadar yoğunlaşırsa o kadar güzel işler ve değişik fikirler çıkar. Bu üzerinde durma sürecide tabi ki ödenen bedellerle mümkündür. Çünkü insanların mecburi yaşamaları gereken bir hayat var ve bu hayat yaşam kaynaklarıyla mümkün. Yaşam kaynakları içinde bu işe ve müşterilere ihtiyaç var.

 • Ya ödemeyi yaparsam ve dolandırılırsam,

Bu soru yine referanslarla giderilebilir. Kişinin sitesini iyi inceleyin. Arayın görüşün. Sesinden konuşmalarından size renk verecektir. (Tabi aradığınız anda keyfi yerinde olmayabilir o ayrı:) Referanslarına sorarak fikir alın. Google da tasarımcı hakkında araştırma yapın. Eğer olumsuz bir şey varsa mutlaka orada bulabilirsiniz. Bankada tanıdığınız varsa adına araştırma yapın. Size verdiği hesap no bir başkasının adına ise şüpelenin.

 • Ödemenin tamamını yapmak çok saçma,

Bu tabi büyük firmalar için değil. Tasarımcının tanıdığı ve güvendiği firmalar istisnadır.Onlar zaten böyle bir şeyi riske atamazlar. Logo yapılır faturası kesilir ve bedeli alınır. Ödemenin neden tamamı alınır. Gerçekten bu çok yorulduğumuz bir konu. Ödemenin yarısını aldığımız zaman insanda genelde oluşan psikoloji şudur. Bakalım çizsin çok çok paranın yarısı yanar. Dolandırılırsam yarısı gitsin. Eğer gerçekten tasarımcıya güvenirseniz ödemenin tamamını vermeniz onu dahada şevklendirecektir. Çünkü siz ona bu hareketiniz ile güvendiniz. En iyi şekilde tüm hayal gücüyle işin üzerine odaklanacaktır. Zaten logoyu uzun bir süre emek vererek yaptıysanız bunu gerçekten riske atamazsınız. Logo öyle bir şey ki bir kez görüldüğü zaman o iş bitmiştir. Fikir alınmıştır. Bu fikri tasarlamaya ödemenin tamamı alınmadan asla başlamazsınız. Ödemenin yarısını aldığınızda iş bittiğinde müşteri ağırdan almaya başlıyor. Nasıl olsa öderiz diyerek bekletiliyor. Bu sefer firmanın veya şahsın ödemesi için peşinde koşuyorsunuz veya uzun bir süre bekliyorsunuz. Bu sefer logo işinden gerçekten zevk almıyorsunuz. Tabi bu genelleme. İstisnalar yok değil tabiki var. Ama bu istisnalar için sistem değiştirilemez.

 • Ödeme olmadan neden çizmiyorlar,

Ödeme yapılmadığı zaman hem müşteri hemde tasarımcı tüm ilgisini logoya veremiyor. Bu insan psikolojisidir. Müşteriye logoyu gönderirsiniz, maillere bakmaz yoğundur ilgilenmez. Nasıl olsa bakarız der. Tasarımcıda belki beğenmez mi acaba belki paramı almakta zorlanır mıyım diye üzerinde odaklanmaz. Bu nedenle güvenmediğiniz veya tanımadığınız bir firmaya veya şahısa ödeme alınmadan tasarımcı işe başlamaz.

 • Çizip göndersin beğenirsem öderim desem kabul eder mi,

Bence tecrübeli bir tasarımcı ise zaten bu işe asla sıcak bakmaz. Çünkü yaşadığı onlarca tecrübe ile meğini asla riske atmaz.

 • Logo yarışması yapıp mı çizdirsem,

İyi tasarımcılar çoğunlukla tasarım yarışmalarına katılmaz. Hem zaten iş programları belirlidir. Araya öyle deneme yanılma çalışma almazlar. Yarışmalara genelde mecburen gelir için öğrenciler ağırlık verir. Onlarda genelde tecrübeli olmuyorlar. Ama buda öğrenci olduklarından tabiki. Özellikle iyi bir logo tasarımcısı logo yarışmalarına katılmamalı. Ben geçmişte katılmadım mı? Katıldım ve çoğunlukla emeğim çöpe gitti. Logolarım kötümüy dü? Hayır müşteriyle birebir oturup konuşmadığınız için ne istediğini tam olarak anlayamıyorsunuz ve sizin kafanıza göre birşeyler yapıyorsunuz. Şartnameler o anki jürinin kafasındakileri veya beğendikleri tarzı belirtmiyor. O nedenle ben birebir firma veya şahısla görüşerek iş yapmayı daha uygun buluyorum.

 • İstediğim tarz logoyu gönderip de tasarımcıyı yönlendirmesem mi

İyi bir tasarımcı zaten sizin istediğiniz tarzlar yanında mutlaka başka fikirlerde sunar. Yani yönlendirme yaparım diye korkmayın. Siz kendinizi iyice ifade edin.

Lütfen bana veya başka bir firmaya logo yaptırmadan önce bu yazıları okuyunuz.

Bu kadar soruyu cevaplayarak, eğer biraz olsun sizleri aydınlatabildiysem ne mutlu bana. Bu kadar cevabın karşısında artık bir karar vermeniz gerekiyor:)

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir