Logo Tasarlanırken Önemli Noktalar

Logo Tasarlanırken;

Tasarımların amaçlarına ulaşabilmesi için belli kriterlere uygun şekilde hazırlanmış olması gerekir. Bu kriterlere uygun logolar başarılı tasarımlar sayılabilir. Yine de logonun asıl başarısını uzun vade sonucunda verdiği sonuçlara göre anlaşılabildiğini söyleriz. Bu başarıyı etkileyen pek çok unsur vardır. Buna karşın bunlardan bazıları major seviyede öneme sahiptir. Logo tasarımı işi diğer pek çok konuda diğer tasarım işlerinden ayrılmaktadır. Çünkü logolar üstün grafik bilgisi kadar mesaj verme , reklam, pazarlama hatta psikoloji ve sosyoloji gibi bilimler konusunda da hatırı sayılır bilgiler gerektirir.

Tüm bu unsurların logonun hazırlanışı sürecinde kullanılması gerekir. Yanı sıra logo tasarlarken, logonun verdiği mesaja, logo sahibi kurum ya da kuruluşun logodan beklentisine, logonun ne gibi alanlarda kullanılacağına ve ne kadar özgün olmasına önem verilmelidir. Tasarımların asıl amacı, ait olduğu şirketi kompakt bir görsel ile doğru ve efektif bir şekilde ifade edebilmektir. Haliyle bir logo tasarlanırken en önemli parametre, logonun şirketin hedef kitleye iletmek istediği mesajlara ya da hedef kitleye sergilemek istediği imaja ne kadar uygun olduğudur.

Kurumsal kimlik tasarımlarının da en önemli parçası olan logo görsellerinin aynı zamanda ait olduğu kurumun beklentilerini karşılaması gerekir. Bunu sağlayabilmek için de tasarım süreci diyalog halinde geçmelidir. Tüm bunların yanı sıra, logo projesi ortaya koyulurken, söz konusu logonun şirket tarafından hangi alanlarda kullanılacağı bilgisi edinilip, kulanım alanlarına göre bir tasarım hazırlanması da gerekmektedir.

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir