Logo ücreti neden önce alınır?

Logo ücreti

Logo ücreti konusu sadece internet üzerinden tanımadığınız şahıs ve firmalardan alacağınız siparişler için geçerlidir. Yani tanıdığınız, güvendiğiniz veya büyük kurumsal firmalar bu konu dışındadır. İnternet üzerinden aldığınız logo tasarım hizmetinde genel olarak ücretin tamamı önden alınır.

Logo ücretinin peşin alınmasının bir sebebi güven, diğer sebebi ilgisizliktir.

Logo ücreti konusunda müşteriye güvenmek

1-Güven;

Biz tasarımcılar olarak logo ücreti konusunda müşteriye güvenmek çok önemli. Tasarım üzerinde yoğunlaşabilmemiz için kafamızda sorular olmamalı. Acaba soruları olmamalı. Yılların verdiği deneyimle birçok insan tarafından kandırılmış ve emeği çalınmış birisi olarak umarım grafiker arkadaşlara veya müşterilere yardımcı olabilirim. Güven konusu olmadan asla tasarıma başlanmaz.Logo tasarımı tamamen emektir ve müşteriye sunulduğu anda fikir bitmiştir ve riske atılmış sayılır. Günlerce çizim yapıp da verdiğiniz emeği internetten gelen bir müşteri için riske atmak istemezsiniz.

Genelde logo ücreti konusunda tasarımcının karşılaştığı güvensiz diyaloglar;

  • Bu kadar konuştuk artık yabancı değiliz. Siz çizin ödeme kolay,
  • Biz büyük firmayız. Siz tasarıma başlayın ödeme ve para problem değil,
  • Para bizim için ikinci planda. Siz tasarlayın beğenmemiz önemli,
  • Benim tanıdığım çok. Sana bir çok iş yönlendiririm.

Logo tasarımlarınıza ilgisizlik

2-İlgisizlik;

Bu konunun %50 si müşterinin elinde olmadan karşılaşılan sorundur aslında. İnsanlar bir şeye odaklanabilmesi için bir bedel ödemeli. Bir müşteri para vermediği zaman zaman psikolojik olarak işin üzerinde gereken ilgiyi göstermiyor. Tasarımları acaba sorularıyla hazırlıyorsunuz ve müşteriye mail atıyorsunuz. Müşteri yoğun olduğunda veya o gün keyfi yokken o mail onun için hiç önemli değil. Sonra bakarız deyip sizin mailiniz beklemeye geçiyor. Tabi parasını verip de aynı tepkileri gösteren de yok değil. Size çok geç dönüyorlar veya unutuyorlar. Diyelim ki işi tamamladınız ve bu kez ş bitiminde ödeme yapmak için bekliyorlar. Ya ödeme sıralamasına girersiniz yada şu gün bu gün diyerek sallanırsınız.

Peki müşteri parasını riske atmıyor mu?

Onun sizin en önemli kurumsal öğeniz için çabaladığını unutmayın. Eğer tasarımcının çalışmalarını gerektiği kadar inceler ve araştırırsa nasıl bir çalışma geleceğini bilirler. Para ödendiği zaman grafik tasarımcının çok ama çok daha verimli çalışacağını da bilmelidir. Para önemli olduğundan değil. Kafasında acaba soruları olduğu için.

Logo konusunda güvenilir bir tasarımcı ve müşteri şarttır.

Konu : Logo Ücreti

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir